Kargo ve Teslimat

Siparişimin teslimat adresini değiştirebilir miyim?

Siparişi onaylamadan önce yazacağın adrese ürünlerini gönderebilirsin. Siparişi gönderdikten sonra adres değişikliği yapılamaz.

Siparişim ben adresde yokken gelmiş, ne yapabilirim?

PTT Kargo teslimatlarında alıcıya ulaşılamaması durumunda, kargon; teslimat şubesine geliş tarihinden itibaren 10 gün süreyle şubede bekletilmektedir. Alıcının talebi olmadığı takdirde 10 gün sonunda Avon'a iade edilir.

Yurt dışına teslimatınız var mı?

Sadece yurtiçinde satışımız bulunuyor.

Kargo takibimi nasıl yapabilirim?

Yönetim paneli sayfasında bulunan "Kargom nerede" linkine tıklayarak kargo takibini yapabilirsin. Bu koli için telefonuna gönderilen SMS'leri takip edebilir veya bukoli çağrı merkezini arayabilirsin.

Banka kartı ile ödeme yapabilir miyim?

Online ödeme yapılan teslimat modelinde sadece kredi kartı ile ödeme yapılabilir.

Kapıda ödeme seçeneğiniz var mı?

Kapıda ödeme seçeneğimiz bulunmuyor ama dilersen Online Temsilcinden kargo ücreti ödemeden ürünlerini elden teslim alabilirsin.

Kredi kartına taksit yapılıyor mu?

Değerli Müşterimiz, 27.09.2016 tarihli resmi gazetede yayınlanan 29840 sayılı yönetmelik ile kozmetik harcamalarında taksit uygulamasına son verilmiştir. Yönetmelik 27.09.2016 tarihi itibari ile yürürlüğe girmiş olup, sistemsel olarak geliştirmelerin tamamlanmasının ardından taksit seçeneği kaldırılacaktır. Sistemsel değişiklik yapılana kadar taksitli ödeme seçen müşterilerimizin ödemeleri taksitsiz olarak 30 gün sonra kredi kartından çekilecektir.

Havale yoluyla ödeme yapabiliyor muyum?

Hayır ödemeler kredi kartı ile yapabilir veya Temsilci Teslimat sipariş modelini seçerek sipariş verebilirsin.

TOP